18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & villkor gäller | Endast nya kunder | Kommersiellt innehåll |

EM 2020 Kval – Grupper, Spelschema Och Mycket Mer

Den 11 juni 2021 är det avspark i EM 2020. Det är det 16:e europeiska mästerskapet i fotboll som arrangeras av UEFA. Öppningsmatchen i EM 2020 kommer att spelas på Olympiastadion i Rom och finalen kommer att spelas på Wembley Stadium i London den 11 juli 2021.

Bra Spelbolag om du vill betta på EM 2020 Kval

Hur spelas kvalet till fotbolls EM 2020?

Portugal är regerande mästare efter att ha vunnit EM 2016. En stor skillnad jämfört med tidigare EM-turneringar är att EM 2020 inte kommer att ha någon värdnation. Matcherna i EM 2020 kommer istället att spelas i flera olika länder på arenor som tar minst 40 000 åskådare (Sverige ansökte men blev inte utvalt).

Detta EM 2020 kval spelas mellan mars och november 2020.

Kvalspelet går till på följande sätt: Kvalet består av tio grupper med 5-6 lag i varje grupp. Alla lag möter varandra två gånger och de två bästa lagen i varje grupp kvalificerar sig till EM 2020. Vissa lag kommer dock ha chans att kvalificera sig till EM 2020 efter detta kval till fotbolls EM (mer om detta under nästa rubrik)

EM 2020 Kval

Nya regler – EM Kval 2020

Den stora skillnaden jämfört med tidigare EM 2020 Kval är att detta kval är tätt sammankopplat med den nya landslagsturneringen UEFA Nations League, som spelades mellan september och november 2018.

De länder som gjorde bra ifrån sig i Nations League kommer att få en ny chans att kvalificera sig till EM 2020 även om de misslyckas i det ordinarie kvalet. 16 lag kommer att spela ett slags playoff där fyra platser till EM 2020 står på spel.

En konsekvens av detta är att ingen grupptrea kan kvalificera sig den här gången. I kvalet till EM 2016 gick den bästa trean direkt till EM, medan de resterande åtta treorna fick göra upp om fyra platser. EM 2020 kommer alltså att bestå av sammanlagt 24 lag.

En annan skillnad är att inget land är direktkvalificerat till turneringen eftersom EM 2020 inte kommer att ha någon värdnation. Även de länder som valts ut som värdar för en eller flera matcher kommer behöva delta i EM 2020 Kval.

Grupper EM 2020 Kval

Detta kval till fotbolls EM består av tio grupper. Grupperna lottades i december 2018 med hjälp av ett seedningssystem baserat på ländernas ranking i Nations League. Noterbart är att Kosovo är med i ett kval till fotbolls EM för första gången.

Grupp A

LagSVOF+/-P
England87013121
Tjeckien8503215
Kosovo8323-111
Bulgarien8134-116
Montenegro8035-193

Grupp B

LagSVOF+/-P
Ukraina86201320
Portugal85211617
Serbien8422014
Luxemburg8116-94
Litauen8017-201

Grupp C

LagSVOF+/-P
Tyskland87012321
Nederländerna86111719
Nordirland8413-413
Belarus8116-124
Estland8017-241

Grupp D

LagSVOF+/-P
Schweiz85211317
Danmark84401716
Irland8341213
Georgien8224-48
Gibraltar8008-280
stadium-euro 2020

Grupp E

LagSVOF+/-P
Kroatien85211017
Wales8422414
Slovakien8413213
Ungern8404-312
Azerbajdzjan8017-131

Grupp F

LagSVOF+/-P
Spanien108202626
Sverige106311421
Norge10451817
Rumänien10424214
Färöarna10109-263
Malta10109-243

Grupp G

LagSVOF+/-P
Polen108111325
Österrike106131019
Nordmakedonien10424-114
Slovenien10424514
Israel10325-211
Lettland10109-253

Grupp H

LagSVOF+/-P
Frankrike108111925
Turkiet107211523
Island10613319
Albanien10415213
Andorra10118-174
Moldavien10109-223

Grupp I

LagSVOF+/-P
Belgien1010003730
Ryssland108022524
Skottland10505-315
Cypern10316-510
Kazakstan10316-410
San Marino100010-500

Grupp J

LagSVOF+/-P
Italien1010003330
Finland10604618
Grekland10424-214
Bosnien10415313
Armenien10316-1110
Liechtenstein10028-292
euro odds 2020

Favoriter och underdogs i EM 2020

Flera lag har chans att vinna EM 2020. Till de stora favoriterna hör såklart de regerande världsmästarna Frankrike, som kommer att ställa upp med ett lika starkt lag i EM 2020. Spanien är också en favorit, även om de inte är riktigt lika bra som när de vann VM 2010 och EM 2012. Andra utmanare är till exempel Tyskland, Belgien, England och Portugal som vann EM 2016.

Det finns även flera frågetecken inför turneringen. Tyskland, Nederländerna och Italien är stormakter inom europeisk fotboll. Men Nederländerna och Italien lyckades inte ens kvalificera sig till VM 2018 medan Tyskland åkte ut redan i gruppspelet. Alla de länderna kvalificerade sig till EM 2020 utan problem.

Sveriges spelschema i EM 2020 Kval

Sverige spelschema i detta kval till fotbolls EM ser ut såhär:

Sveriges spelschema EM 2020 Kval
Måndag 14/6 2021 21.00Sverige – Spanien
Fredag 18/6 2021 15.00Playoff vinnare B – Sverige
Onsdag 23/6 2021 18.00Sverige – Polen

Köpa biljetter till EM 2020 – Hur gör man det?

För att köpa biljetter till EM 2020 måste man först göra en intresseanmälan på UEFA:s hemsida. Detta kan man göra under olika “fönster”.

Det första fönstret öppnade mellan den 12 juni och den 12 juli 2019. Ett nytt fönster öppnade i december 2019 när detta EM 2020 Kval är slutspelat och de 20 första länderna var klara. Det sista fönstret öppnade i oktober 2021 när playoffspelet var klart och de sista fyra länderna var hittat.

När man anmäler intresse kan man välja vilka länder man vill se och vilken typ av biljetter man vill ha. Biljettrycket kommer att vara högt och det kommer att krävas både ihärdighet och en del tur för att få tag i biljetter till EM 2020.

Biljetter till Sveriges kval till fotbolls EM kan köpas på Svenska Fotbollsförbundets hemsida.

biljetter till EM 2020

Betta på fotbolls EM 2020

Alla stora bettingsidor erbjuder stora möjligheter att spela på detta fotbolls EM. På de flesta stora bettingsidorna kan man spela på både individuella matcher och på utgången i de olika grupperna.

Två bettingsidor som har extra bra bonusar just nu för dig som vill betta på EM 2020 är Bettson och Unibet. 

Tippa på EM 2020 hos Bettson

Sätt in minst 100 kr och Betsson ger en 100 % matching på din insättning upp till 1000 kr. Omsättningskravet på sportspel är 8x och måste omsättas inom 60 dagar. Endast odds på 1.5 eller högre lagda som singelspel eller kombispel kommer kvalificera sig till omsättningskravet. Hos Bettson har du även möjligheten att spela helt riskfritt! Läs mer om det på Betssons hemsida.

Tippa på EM 2020 hos Unibet

Unibet ökar din insättning med 500 % upp till 500 kr. Sätter du in en hundring får du alltså 600 kr att betta för. Den här bonusen har ett omsättningskrav på 5x och måste omsättas inom 60 dagar.

Läs mer om EM 2020 slutspel!